Filip Salač: Podváděním si nikdo nepomůže

Filip Salač: Podváděním si nikdo nepomůže

Osmnáctiletý Filip Salač je v současné době jediným českých jezdcem v prestižním seriálu MOTOGP. Zde bojuje v barvách RIVACOLD Snipers Team ve třídě Moto3. Filipa jsme vyzpovídali na téma fair-play a tak se nyní můžete exkluzivně dozvědět, jak férové je závodění v mistrovství světa kategorie Moto3, kdo ho k motorsportu přivedl, nebo zda má nějaký vzor!

Filipe, kdy jsi začínal s motoristickým sportem a kdo Tě k němu přivedl?

Začal jsem ve 2 a půl letech, k motorsportu mě dovedl táta, protože dříve závodil a brácha také. Závodění jsme zkrátka měli v rodině. Nejdříve mi koupil motorku a pak jsem šel stále výše. Ve 2 a půl letech jsem tedy začal a ve čtyřech jsem již jel první závod. Poté jsem začal jezdit mezinárodní mistrovství a teď jsem v mistrovství světa.

Vedl Tě někdo v začátcích k fair-play?

Ani moc ne, spíše mě vedli k tomu abych udržel nervy na uzdě a nevztekal se, když se něco nepovedlo. Obecně mám zafixováno, že fair-play se má soutěžit v každém sportu.

Co pro Tebe vlastně znamená fair-play?

Fair-play pro mě neznamená jenom nepodvádět pravidla, která jsou daná, ale i u závodění přemýšlet a nedělat chyby. Když dám příklad u nás v silničních motocyklech, pokud při předjíždění nebudu mít motocykl pod kontrolou a spadneme oba, není to pro mě rozhodně fair-play, měla by se za to dávat penalizace, i když ta bohužel sraženému jezdci ztracený závod nevrátí.  

Závodíš hodně v zahraničí, liší se vnímání fair-play v různých zemích?

Cestuji hodně do zahraničí, ale aby řekl pravdu, moc se to neliší. Jedu totiž pořád s těmi stejnými závodníky, takže tam není rozdíl. Jediné, čeho si všímám, jsou začátky v motorsportu. V České republice děti začínají a závodí spíše tatínci, kteří se předhání v tom, kdo bude mít lepší motocykl. Když to srovnám, třeba ve Španělsku jezdí začínající děti doslova na „šrotech“ a tam se pak pozná šikovný jezdec.

Utkvěl Ti v paměti za dobu Tvého závodění nějaký fair-play čin?

 Za dobu mého závodění si něco opravdu významného nevybavuji.

Jaká je podle Tebe nejčastější příčina toho, že lidé v motorsportu jednají v rozporu se zásadami fair-play?

Podle mě je hlavní příčinou to, že všichni chtějí vyhrávat, ale někdo být poslední musí a ti, kteří na nemají se snaží podvádět, tím to poté všechno vzniká.

Je nějaký jezdec tvým vzorem pro jeho fair-play chování?

Nemám vyloženě vzor pro fair-play, protože se fair-play snažíme závodit všichni a myslím si, že každému může někdy udělat chybu.

V současné době závodíš v Moto3, jaká je tam úroveň fair-play mezi jezdci?

V kategorii Moto3 se všichni snažíme jezdit co nejlépe, i když to úplně nejde, protože motocykly tolik nejedou a hraje tak roli každý detail. Předjíždíme se tak, že motocykly nejsou v kontaktu i když mi občas připadá, že v Moto3 jde o hodně kontaktní sport, celkem do sebe vrážíme. A občas se mi zdá, že je až nespravedlivé, když někdo nedostane penalizaci za svou nebezpečnou jízdu.  

Měl bys na závěr nějaký vzkaz všem závodníkům ohledně fair-play?

Nepodvádějte, dodržujte pravidla, protože vždy musí být někdo první a někdo poslední, to jsou závody. Všichni nemohou být nejlepší a tím, že někdo začne podvádět to nedožene. Pak vás dožene akorát tak karma.  

Zjistěte více