Děti by to mělo hlavně bavit, říká Jan Midrla

Děti by to mělo hlavně bavit, říká Jan Midrla

Jak Honza vnímá vztahy mezi nejmenšími jezdci? A co podle něj dělají rodiče při výchově závodníků špatně? Rozhovor s Janem Midrlou je tu!

Ahoj Honzo, řekni nám, co pro Tebe znamená výraz fair-play?

Pro mne to znamená hlavně úctu k soupeři a jeho respektování za jakékoliv situace.

Máš za sebou nespočet závodů, mohl bys vyzdvihnout nějaký Fair-play čin, který Ti utkvěl v paměti?

Živě si vzpomínám na závod Mistrovství Evropy KZ1 v roce 2010 ve Francii. O první místo spolu bojovali týmoví kolegové a také kamarádi Bas Lammers a Jeremy Iglesias. Tihle dva špičkoví jezdci se předjížděli snad každé kolo, často také velice tvrdě, ale se vzájemným respektem. V závěru závodu však došlo k incidentu a Iglesias šel mimo trať, závod pro něj skončil. Oba jezdci však uznali své chyby a shodli se, že to byl prostě závodní incident. Bas Lammers se tak nakonec stal Mistrem Evropy.

Závodil jsi i v zahraniční, mohl bys porovnat prostřední a vztahy mezi lidmi na závodištích u nás a např. v Německu?

Na mezinárodních závodech panuje spíše profesionální atmosféra. V národních šampionátech a pohárech je profesionalita nižší, a konflikty se objevují častěji.

Co myslíš, že je nejčastější příčinou toho, že lidé v motorsportu jednají v rozporu se zásadami fair-play?

Myslím si, že je to způsobeno touhou po vítězství, a to buď od rodičů, sponzorů, teamů nebo od jezdce samotného. Pokud je na člověka vyvíjen přílišný tlak, může ho to donutit dělat věci, které by jinak nikdy neudělal.

Považuješ v otázce fair-play za dlouhodobě problematičtější rodiče, nebo malé závodníky?

U malých závodníků jsou to spíše rodiče. Často chtějí, aby jejich mladý závodník vyhrával co nejdříve, ale zapomínají, že by to děti mělo hlavně bavit a výsledky často přicházejí až s věkem.

 

Jak na Tebe působí projekt Fair-play pmotorsport Autoklubu České republiky, má podle Tebe šanci zvýšit úroveň fair-play na českých závodech?

Velice se mi líbí. Doufejme, že se zvýší úroveň fair-play a díky tomu také zlepší celková atmosféra na závodišti.

Viděl jsi podobný projekt v zahraničí, nebo je dle Tvého názor počin Autoklubu České republiky v tomto směru průkopnický?

Podobný projekt jsem viděl akorát ve fotbale. Myslím si, že v oblasti motorsportu je tento projekt unikátní.

 

Zjistěte více