Děti by to mělo hlavně bavit, říká Jan Midrla

Děti by to mělo hlavně bavit, říká Jan Midrla

Není náhoda, že ambasadorem pro karting je Jan Midrla. Čtyřnásobný český šampion kategorie KZ2 se letos již druhou sezonu aktivně věnuje těm nejmenším závodníkům. Jeho Kartingová akademie sklízí velice kladné ohlasy a jistě má potenciál nastartovat kariéru úspěšného jezdce. Jak ale Honza vnímá vztahy mezi nejmenšími jezdci? A co podle něj dělají rodiče při výchově závodníků špatně? Rozhovor s druhým ambasadorem je tu!

Ahoj Honzo, řekni nám, co pro Tebe znamená výraz fair-play?

Pro mne to znamená hlavně úctu k soupeři a jeho respektování za jakékoliv situace.

Máš za sebou nespočet závodů, mohl bys vyzdvihnout nějaký Fair-play čin, který Ti utkvěl v paměti?

Živě si vzpomínám na závod Mistrovství Evropy KZ1 v roce 2010 ve Francii. O první místo spolu bojovali týmoví kolegové a také kamarádi Bas Lammers a Jeremy Iglesias. Tihle dva špičkoví jezdci se předjížděli snad každé kolo, často také velice tvrdě, ale se vzájemným respektem. V závěru závodu však došlo k incidentu a Iglesias šel mimo trať, závod pro něj skončil. Oba jezdci však uznali své chyby a shodli se, že to byl prostě závodní incident. Bas Lammers se tak nakonec stal Mistrem Evropy.

Závodil jsi i v zahraniční, mohl bys porovnat prostřední a vztahy mezi lidmi na závodištích u nás a např. v Německu?

Na mezinárodních závodech panuje spíše profesionální atmosféra. V národních šampionátech a pohárech je profesionalita nižší, a konflikty se objevují častěji.

Co myslíš, že je nejčastější příčinou toho, že lidé v motorsportu jednají v rozporu se zásadami fair-play?

Myslím si, že je to způsobeno touhou po vítězství, a to buď od rodičů, sponzorů, teamů nebo od jezdce samotného. Pokud je na člověka vyvíjen přílišný tlak, může ho to donutit dělat věci, které by jinak nikdy neudělal.

Považuješ v otázce fair-play za dlouhodobě problematičtější rodiče, nebo malé závodníky?

U malých závodníků jsou to spíše rodiče. Často chtějí, aby jejich mladý závodník vyhrával co nejdříve, ale zapomínají, že by to děti mělo hlavně bavit a výsledky často přicházejí až s věkem.

Jsi hlavní postavou Kartingové akademie, jak bys zhodnotil vztahy mezi těmi nejmenšími závodníky?

Vztahy jsou dobré, někdy se objeví neshody, ale brzy je to zase v pořádku a rychle se malí závodníci usmíří.

Jak na Tebe působí projekt Fair-play pmotorsport Autoklubu České republiky, má podle Tebe šanci zvýšit úroveň fair-play na českých závodech?

Velice se mi líbí. Doufejme, že se zvýší úroveň fair-play a díky tomu také zlepší celková atmosféra na závodišti.

Viděl jsi podobný projekt v zahraničí, nebo je dle Tvého názor počin Autoklubu České republiky v tomto směru průkopnický?

Podobný projekt jsem viděl akorát ve fotbale. Myslím si, že v oblasti motorsportu je tento projekt unikátní.

A na závěr se nemohu nezeptat, jaký je Tvůj osobní tip v počtu oceněných jezdců projektem Fair-play motorsport v sezoně 2017 v kartingu?

Je velice těžké odhadovat. Můj tip je 5 fair-play ocenění v kartingu.

Zjistěte více