Filip Mareš: Dodnes jsem soupeři vděčný za pomoc!

Filip Mareš: Dodnes jsem soupeři vděčný za pomoc!

Dnes jsme vyzpovídali vítěze posledních dvou závodů ERC v kategorii ERC 1 Junior a člena ACCR Czech Talent Teamu Filipa Mareše. Ten se pyšní již čtvrtým rokem podporou od Autoklubu ČR, kterému se odměňuje opravdu kvalitními výkony. Za tři týdny bude na Barum Czech Rally Zlín bojovat o titul juniorského mistra Evropy a my se zeptali na jeho vnímání fair-play. Co pro něj znamená fair-play? A pomohl mu někdy soupeř? Možná budete překvapeni! Fair-play rozhovor s Filip Marešem je zde!

Filipe, jak jsi se dostal k motoristickému sportu?

Jako dítě jsem bydlel ve vesnici, kde startovala rychlostní zkouška Rally Bohemia. Nadchlo mě to a už mi to i zůstalo.

Jak jsi vnímal fair-play v době svých začátků a jak ho vnímáš nyní?

Vnímám ho stále stejně. Kdo nectí zásady fair-play, nebude pro mě nikdy úspěšným sportovcem.

V ERC závodíš proti jezdcům různých národností, vnímají jezdci fair-play v ostatních státech odlišně? Nebo jsou závodníci všude stejní?

Bohužel musím říci, že morální úroveň některých zahraničních jezdců je trochu nižší a ne vždy ctí daná pravidla.

Na letošní Valašské Rally jste pomáhal s opravou vozu soupeři, co se tam stalo?

Bojoval jsem s Honzou Černým o čtvrté místo a na přejezdu jsem si všiml, že řeší závadu. Máme stejná auta. Proto jsem u něj zastavil a v rámci pravidel jsem mu pomohl poruchu vyřešit. Mrzelo by mě, pokud bych k lepšímu umístění přišel vinou odstoupení některého ze soupeřů.

Co pro tebe vlastně znamená fair-play?

Základ všech sportovních výkonů. Výsledek získaný nečestně nemá v mých očích žádnou hodnotu.

Setkal jsi se v minulosti s nějakým fair-play činem, který ti utkvěl v paměti?

Ano. Jednou jsem si zapomněl závodní rukavice na střeše svého auta, rozjel se a ztratil je. Když jsem se pro ně za pár minut vracel, jeden můj soupeř už s nimi za mnou spěchal. Dodnes jsem mu za to vděčný.

Co bys obecně poradil nejmenším, kteří začínají s motorsportem a jejich rodičům?

Aby si vybrali sport, který je bude bavit. Aby je jejich disciplína motivovala k tomu, zlepšovat se jako člověk, a aby na cestě za výsledky nezapomínali na to, že někdy je přátelství nebo čin fair-play mnohem víc, než výsledek samotný.

Měl bys na závěr nějaký vzkaz všem závodníkům ohledně fair-play?

Svůj postoj a vnímání fair-play jsem už zmínil v předchozích odpovědích. Proto všem závodníkům a závodnicím už jen popřeji hodně šťastných startů, příjemných chvil strávených v prostředí závodů a mnoho úspěchů vybojovaných vždy jen v duchu fair-play!

Zjistěte více