Martin Krč: K fair-play mě vedl otec

Martin Krč: K fair-play mě vedl otec

Již tento víkend startuje MMČR v motokrosu a za startovním žebříkem v Kaplici nebude chybět ani Martin Krč. Martin se motokrosu věnuje 12 let a za sebou má starty i v mistrovství světa. K problematice fair-play tak může hodně říci. Jaká je úroveň fair-play v mistrovství světa? A kdo je jeho vzorem pro své chování? To vše můžete zjistit v následujícím článku!

Ahoj Martine, jak dlouho se věnuješ motokrosu?

Ahoj, letos to bude dvanáct let, co jsem poprvé seděl na motorce. Závodů jsem se začal zúčastňovat o rok později.

Jak hodnotíš úroveň fair-play v českém motokrosu?

Myslím si, že úroveň fair-play v česku je dobrá, jen výjimečně se setkávám s konflikty na trati.

Vedl Tě někdo k fair-play?

Hlavní podíl na chování mají rodiče a jejich výchova, mě k fair-play vedl otec a nikdy jsem při závodech nepomyslel na to, že bych někoho účelně shodil, nebo se snažil vyhrát nepoctivě.

Co pro Tebe vlastně znamená fair-play?

Fair-play by mělo být hlavně o tom, aby vždy vyhrál ten lepší. Někdy je to samozřejmě těžké, protože závodníci motokrosu obětují vše a pak třeba prohrají, i to však k tomuto sportu patří. Musíte mít trénink, hromadu štěstí a samozřejmě zdraví.

Jaká je podle tvého názoru nejčastější příčina toho, že lidé v motokrosu jednají v rozporu se zásadami fair-play?

Jak jsem již zmínil, nejčastější příčinou je výchova daného jedince a obrovská touha vyhrát. Mohou se však promítnout i jiné osobní problémy mezi rodiči nebo závodníky, to ovšem k závodům nepatří.

Pravidelně startuješ v německém ADAC MX Masters, je tam úroveň fair-play vyšší než u nás?

Z mého pohledu ano, na trati jsou jezdci na sebe daleko tvrdší a nedarují si ani kousek trati, ale zase drtivá většina motokrosařů, kteří jezdí na vyšší úrovni, se pozdraví, kamarádí spolu, mají k sobě úctu a berou se jako rovnocenní závodníci. V České republice je podle mě více závistivých lidí a to také občas vede k porušení fair-play.

Zkušenosti máš i z mistrovství světa, je to mistrovství světa i z hlediska fair-play?

O tom si musí každý udělat obrázek sám. Protože nejedu celý seriál, s mnoha jezdci se osobně neznám, když však stojíte před startem na mistrovství světa, jde to tuhého, nikdo si s nikým servítky nebere.

Máš nějaký vzor, kterého si vážíš pro jeho fair-play chování?

Určitě je to Ken Roczen, myslím si, že také z toho důvodu je to miláček skoro všech fanoušků motokrosu.

Co bys poradil z hlediska fair-play a psychologie dětem, které začínají s motorsportem a jejich rodičům?

Musí se soustředit jen na sebe, protože nezáleží na tom, jak jedou ostatní, vždycky je potřeba ze sebe v daný moment vydat to nejlepší a když se to podaří, je to super, ať jezdec dojede do cíle první, desátý nebo dvacátý. Na závodech se vždy ukáže, jak má kdo natrénováno a kdo musí ještě zapracovat.

 

Zjistěte více