Martin Prokop získal fair-play cenu ČOV

Martin Prokop získal fair-play cenu ČOV

Jihlavský Martin Prokop patří k nejúspěšnějším jezdcům historie českého motoristického sportu. Jeho tři čtvrtá místa v seriál WRC jistě zůstanou českými jezdci ještě dlouho nepřekonána. V posledních letech se juniorský mistr světa z roku 2009 přeorientoval na dálkové soutěže a i zde se mu daří. Důkazem je skvělé šesté místo mezi automobily při 41. ročníku Rallye Dakar  v roce 2019.  

Martin Prokop začínal s motoristickým sportem v roce 2001 jako osmnáctiletý za volantem Škody Felicie na Horácké sprintrally Okříšky. Krátce na to začal sedlat speciály Mitsubishi Lancer různých evolucí, Škodu Octavii WRC až skončil v juniorském mistrovství světa se speciály S1600. Po vítězství v tomto šampionátu přestoupil do kategorie S2000. V té strávil dva roky, od roku 2013 řídí výhradně vozy nejvyšší kategorie WRC.

Na start slavné dakarské rallye se postavil poprvé v roce v roce 2016 za volantem Toyoty Hilux. Výsledkem bylo čtrnácté místo, které vylepšil o rok později za volantem Fordu Raptor na jedenáctou pozici. S Fordem pokračoval i v dalších letech. První velký úspěch se povedl v roce 2018 kdy posádka Prokop – Tománek dokončila jako sedmá. O rok později se ve stejném složení podařilo ještě o jednu pozici vylepšit, mnoho však více než historickým výsledkem zaujal rytířským fair-play činem v předposlední etapě závodu.

V té Prokop s Tománkem bojovali s Francouzem Cyrilem Despresem o páté místo. Krátce před cílem Martin uviděl soutěžní vůz svého soupeře v nepříliš sportovní pozici. Na havarované Mini nebyl příjemný pohled a proto se Martin okamžitě rozhodl zastavit na trati a pomoci. Tato pomoc stála českého reprezentanta jednu pozici. Své činu však nelituje. „Myslím si, že k takovému chování musíš dospět. Závodím dvacet let, viděl jsem spoustu věcí, úspěchů, neúspěchů, různých příběhů a už se umím nad některé věci povznést. Tohle je věc, ke které část sportovců dospěje a je jedno, ve které disciplíně,“ řekl Prokop novinářům.

Je skvělé, že se tohoto fair-play činu všiml také Český olympijský výbor a předal Martinovu cenu za fair-play. Ten zároveň nebyl jediným oceněným jezdcem. Cen si odnesl také Filip Mareš za pomoc soupeři na Valašské rallye 2019. O tomto příběhu si také u nás můžete přečíst. Stačí vyhledat rozhovor s Filipem z loňského července. Příjemné čtení a pánové, děkujeme!

Zjistěte více