Michal Prokeš získal cenu kampaně Fair-play motorsport!

Michal Prokeš získal cenu kampaně Fair-play motorsport!

Třetí rok kampaně Fair-play motorsport Autoklubu České republiky utekl jako voda a v polovině prosince se dostal na svou cílovou rovinku. Také letos kampaň vyvrcholila závěrečným oceněním, které se předávalo při slavnostním Galavečeru motoristického sportu na nejslavnější české motoristické adrese. Zde bylo připraveno několik sympatických změn, tou hlavní oproti předchozímu ročníku byl jiný moderátor. Tentokrát se ocenění mohli těšit na rozhovory s oblíbeným Petrem Suchoňem, který je dobře známý především divákům televize Nova. Ta celý večer přenášela živě na kanálu Nova Sport 1, což byla opravdová třešnička na dortu pro oceněné na místě i jejich fanoušky u televizních obrazovek.

Výběr oceněných probíhal tradičně po celou sezónu z kontaktních motoristických disciplín, kde soupeří mladí závodníci do 18 let a to konkrétně z kartingu, motokrosu, autokrosu, silničních závodů motocyklů a supermota. Zástupci jednotlivých svazů a komisí, pod které tyto disciplíny spadají, měli možnost zaslat své návrhy na ocenění a promluvit tak do celoročního výsledku kampaně. Nejsilnější fair-play příběh se v letošním roce odehrál na třineckém Steel ringu při mezinárodním mistrovství České republiky v miniracingu. Zde významnou měrou pomohl svému soupeři k titulu mistra republiky Michal Prokeš, který bojuje ve třídě Mini GP Open.

Michalovi se v letošní sezóně dařilo. Hned při prvním závodě se dostal do čela tabulky a své vedení si pečlivě hlídal až do posledních závodů, které se konaly v již zmiňovaném Třinci. Než Michal vyjel na stále ještě neokoukaný Steel ring, měl v tabulce náskok 9 bodů na svého nejbližšího soupeře Jakuba Gureckého. Pravděpodobnost, že bude na konci závodního víkendu slavit mistrovský titul, tak byla poměrně vysoká. Motoristický sport bohužel umí nemile překvapit a Michala v rozhodujícím momentu sezóny opustilo pověstné štěstíčko.

Po pádu v tréninku bylo jasné, že pohmožděné prsty na rukou nedovolí Michalovi odstartovat ani do kvalifikace, natož do ostrého závodu. Cesta k titulu se tak otevřela pro jeho soupeře Jakuba Gureckého. Tomu stačilo získat 9 a více bodů, což by nebyl pro jezdce Jakubových kvalit velký problém. Ten pro Jakuba bohužel nastal v kvalifikaci, kde zadřel motor svého motocyklu. Oprava nebyla možná a tak to vypadalo, že souboj o titul bude rozhodnutý ještě před startem závodu. Michal Prokeš se svým otcem však udělali rozhodnutí, které vyrazilo dech mnoha přítomným. Nešťastnému Jakubovi nabídli zapůjčení motocyklu a ten souhlasil. Do závodu tak poslali svého největšího soupeře, který dokončil na bronzovém stupínku a hravě vyjel potřebné body. Podařilo se mu pochopitelně přeskočit Michala Prokeše v celkovém hodnocení šampionátu a získat titul mistra České republiky v miniracingu. Bez zapůjčeného motocyklu by ale pořadí vypadalo zcela jinak.

Michal Prokeš tak získal cenu kampaně Fair-play motorsport více než právem a může být vzorem pro další mladé jezdce. Zda bude mít v příští sezóně více štěstí, to se dozvíme až za pár měsíců a kampaň Fair-play motorsport Autoklubu České republiky u toho rozhodně nebude chybět!

Zjistěte více