Milan Sitnianský: Fair-play je základ výchovy!

Milan Sitnianský: Fair-play je základ výchovy!

Kdo pozorně sleduje dění okolo kampaně Fair-play motorsport, jistě zaznamenal, že v letošním roce přibylo mezi sledované disciplíny i supermoto.  Dvaadvacetiletý jezdec z Prahy jezdí supermoto přes deset let a právě loňský titul byl jeho premiérový. I přes relativně nízký věk je aktivní i mimo závodní dráhu. V rámci Supermoto academy se věnuje nejmladším adeptům českého supermota a nejen na tuto aktivitu jsme se Milana v jeho prvním rozhovoru pro Fair-play motorsport zeptali. Jak hodnotí úroveň fair-play v českém supermotu? A kdo ho vedl k fair-play?

Ahoj Milane, pojď se nám trochu představit, od kolika let se věnuješ motorkám?

Ahoj, motorkám se věnuji od svých sedmi let. Jen tak jsem se vozil s tátou pro zábavu a odjel pár motokrosových závodu na KTM 50ccm. Táta v tu dobu jezdil supermoto, kam jsem také směřoval. Se supermotem jsem začal v deseti letech, časem jsme se domluvili na spolupráci s rodinou Vorlíčků a teď jsem tam, kde jsem. „Motárdy“ mě baví a chci u nich vydržet tak dlouho, jak to jen půjde.

Vedl Tě někdo k fair-play?

K fair-play mě asi nejvíce vedla rodina. Je to takový základ výchovy.

Co pro Tebe znamená fair-play?

Fair-play pro mě znamená úctu k závodění, soupeřům a pořadatelům.

Jak hodnotíš úroveň fair-play v českém supermotu?

Podle mého názoru je u nás úroveň dobrá. Obecně je českém supermotu dobrý kolektiv a na trati jsou závodníci ohleduplní. Určitá rivalita mezi soupeři samozřejmě je, ale to k tomu patří.

Pravidelně startuješ i v zahraničí, je tam úroveň fair-play oproti České republice jiná?

V zahraničí je závodění mnohem drsnější, ale v depu jsou všichni přátelští a celkově tam panuje dobrá atmosféra. Styl závodění je trošku jiný, ale většina závodníků se navzájem respektuje.

Kromě závodění jsi také patronem Supermoto academy, jak vnímáš vztahy mezi nejmladšími závodníky?

Všichni jsou to fajn kluci, kteří žijí pro to, aby mohli jezdit na motorce a závodění je baví. Na závodech jsou všichni pohromadě, takže si myslím, že spolu vycházejí velmi dobře.

Co bys poradil z hlediska fair-play a psychologie dětem, které začínají s motorsportem a jejich rodičům?

Začínajícím dětem mohu jen potvrdit, že motorsport je to nejlepší, co mladého kluka může potkat. Je to životní cesta, která vydrží navždy. Tatínkům poradím pevné nervy. Každý otec musí být do sportu zapálený alespoň z poloviny tak, jako jeho syn, aby měl chuť mu dávat dostatečnou podporu.

Jaká je podle Tebe nejčastější příčina toho, že lidé v motorsportu jednají v rozporu se zásadami fair-play?

Často jsou to nevyřízené účty. Někdy při závodech dojde ke kontaktu a jezdci si to rádi oplácejí.

Má podle Tebe kampaň Fair-play motorsport šanci zvýšit úroveň fair-play na českých závodech?

Určitě ano. Zejména pro mladé závodníky. Když budou touto cestou vedeni už od dětství, budou fair-play po zbytek své kariéry.

 

Zjistěte více